Praca nad stworzeniem lekkich, nieinwazyjnych soczewek kontaktowych trwa od kilkuset lat, lecz dopiero ostanie kilkadziesiąt lat przyniosło przełomowe zmiany technologiczne. Dziś dzięki nim soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oka, cechują się szerszym polem widzenia i większą wygodą noszenia, w porównaniu do tradycyjnych okularów. Patrząc na ogromną ilość rodzajów soczewek, wybór właściwych dla siebie może zniechęcać, a sposób ich zakładania przerażać, lecz odpowiednia wiedza w tym zakresie zwykle znosi wszelkie obawy.
Podstawowym zadaniem soczewek kontaktowych jest korekta wady wzroku, ale wykorzystywane są również jako akcesoria, np. zmieniając kolor oka. Soczewka kontaktowa, która nazywana jest również szkłem kontaktowym, to soczewka umieszczana bezpośrednio na tzw. filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Wykonane są z miękkiego i bezpiecznego dla oka materiału, lekko wypukłe i zaokrąglone. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, szkła kontaktowe nie są wykonywane ze szkła.
Ze względu na szerokie możliwości oraz warianty najlepiej by pierwszego wyboru dokonać ze specjalistą. Pomocny będzie okulista oraz pracownik zakładu optycznego, którzy jednocześnie sprawdzą, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Zalecenia te dotyczą również tzw. soczewek kosmetycznych które, mimo iż nie korygują wad wzroku, wymagają dobrania odpowiedniego rozmiaru soczewki. Najczęściej soczewki rozróżnia się i dzieli ze względu na materiał wykonania, czas i tryb noszenia oraz rodzaj zastosowania.
W zależności od częstotliwości wymiany soczewek kontaktowych rozróżnia się ich kilka rodzajów. Każde, poza całodobowymi wymagają zdejmowania na czas snu, dzięki czemu wydłuża się ich żywotność i nie przesusza się oka.
Najczęściej spotykanymi soczewkami są tzw. soczewki dzienne, które zakładane są na 6 do 14 godzin dziennie i zdejmowane są na czas snu. Soczewki, które mogą być noszone przez kilka dni, bez przerwy i okazjonalnie w nocy to soczewki elastyczne. W ofercie znajdują się również soczewki ciągłe, umożliwiające noszenie ich przez 30 dni i nocy, w praktyce jednak wymagają zdejmowania i czyszczenia jak np. soczewki miesięczne.
W zależności od indywidualnych potrzeb, soczewki kontaktowe można podzielić na trzy rodzaje:
Czyli to, co najbardziej przeraża, a na końcu okazuje się to dziecinnie łatwe. Proces zakładania szkieł kontaktowych przebiega w kilku krokach:
Zdejmowanie jest bardzo podobne:
Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych przedłuża komfort ich używania i zapobiega ryzyku powstania zakażeń. Sama pielęgnacja zajmuje nie więcej jak kilka minut i nie powinna być pomijana. Każdorazowo pamiętać należy o umyciu i osuszeniu rąk, a samą soczewkę trzeba wyczyścić po jej zdjęciu. Do czyszczenia soczewek lepiej używać płynu dezynfekującego niż wody z kranu. Soczewki należy przechowywać w czystym pojemniku, który najlepiej wymieniać raz w miesiącu.
Najdroższe będą soczewki jednodniowe, jeśli zamierzamy nosić je nie tylko okazjonalnie. Zazwyczaj droższe od pozostałych są soczewki toryczne i multifocalne. Do najtańszych zalicza się zaś soczewki sferyczne, które są najpopularniejsze. W ich przypadku różnicę w cenie będzie robiła marka, zawartość wody i czas stosowania. W kosztach soczewek uwzględnić należy również płyny pielęgnacyjne i pojemniki na soczewki. Soczewki kontaktowe można kupić w każdym zakładzie optycznym, w internecie, a także w niektórych drogeriach.
Mimo szerokiego dostępu do szkieł kontaktowych, bez pomocy specjalisty nie będzie możliwe samodzielne, idealne dobranie odpowiednich soczewek, których rynek oferuje szeroki wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań. Po odpowiednim wyborze soczewek, bez przeszkód można je natomiast kupować później samodzielnie w zakładzie optycznym, czy w internecie. Uważne zapoznanie się instrukcją i poradami sprzedawcy sprawi, że używanie szkieł kontaktowych będzie bezpieczne i komfortowe.