Czy soczewki to alternatywa dla okularów? kontaktowe.pl

Czy soczewki to alternatywa dla okularów?


kontaktowe.pl

Praca nad stworzeniem lekkich, nieinwazyjnych soczewek kontaktowych trwa od kilkuset lat, lecz dopiero ostanie kilkadziesiąt lat przyniosło przełomowe zmiany technologiczne. Dziś dzięki nim soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oka, cechują się szerszym polem widzenia i większą wygodą noszenia, w porównaniu do tradycyjnych okularów. Patrząc na ogromną ilość rodzajów soczewek, wybór właściwych dla siebie może zniechęcać, a sposób ich zakładania przerażać, lecz odpowiednia wiedza w tym zakresie zwykle znosi wszelkie obawy.

Czym są soczewki kontaktowe.

Podstawowym zadaniem soczewek kontaktowych jest korekta wady wzroku, ale wykorzystywane są również jako akcesoria, np. zmieniając kolor oka. Soczewka kontaktowa, która nazywana jest również szkłem kontaktowym, to soczewka umieszczana bezpośrednio na tzw. filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Wykonane są z miękkiego i bezpiecznego dla oka materiału, lekko wypukłe i zaokrąglone. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, szkła kontaktowe nie są wykonywane ze szkła.

Jakie soczewki wybrać?

Ze względu na szerokie możliwości oraz warianty najlepiej by pierwszego wyboru dokonać ze specjalistą. Pomocny będzie okulista oraz pracownik zakładu optycznego, którzy jednocześnie sprawdzą, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Zalecenia te dotyczą również tzw. soczewek kosmetycznych które, mimo iż nie korygują wad wzroku, wymagają dobrania odpowiedniego rozmiaru soczewki. Najczęściej soczewki rozróżnia się i dzieli ze względu na materiał wykonania, czas i tryb noszenia oraz rodzaj zastosowania.

Materiał wykonania.

 • Soczewki twarde - wykonane są ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu tzw. PMMA. Charakteryzują się dobrą przepuszczalnością tlenu, są trwałe, lecz nieco sztywne. Z tego też względu wymagają bardzo dobrego dopasowana. Sprawdzają się przy dużych i skomplikowanych wadach wzroku oraz u osób z zespołem suchego oka.
 • Soczewki miękkie - wykonane są z miękkiego, delikatnego materiału. Charakteryzują się wysokim komfortem noszenia i elastycznością. Są mniej trwałe niż soczewki twarde, ale znajdują szerokie zastosowanie w korygowaniu wad wzroku i nie wymagają aż tak dużego dopasowania wymiarów do oka. Obecnie produkuje się soczewki miękkie hydrożelowe i soczewki miękkie silikonowo-hydrożelowe.
 • Czas noszenia.

  W zależności od częstotliwości wymiany soczewek kontaktowych rozróżnia się ich kilka rodzajów. Każde, poza całodobowymi wymagają zdejmowania na czas snu, dzięki czemu wydłuża się ich żywotność i nie przesusza się oka.

 • Soczewki jednorazowe, które są soczewkami jednodniowymi, doskonale sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę i szybkość. Po zdjęciu soczewek z oka są one wyrzucane i tym samym nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Soczewki wielorazowe (dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne, roczne), wymagają wymiany po upływie deklarowanego czasu ich używania. Konieczne jest ich odpowiednie przechowywanie oraz pielęgnacja. Dwutygodniowe sprawdzą się najlepiej u osób, które sporo czasu spędzają w warunkach trudnych dla oka. Soczewki miesięczne zaś są najpopularniejsze wśród osób noszących soczewki wielorazowe. Wymagają wymiany na nowe po 30 dniach noszenia. Najrzadziej wybieranymi są soczewki trzymiesięczne, które są bardziej odporne na tworzenie się szkodliwych osadów i wymagają zmiany tylko raz na kwartał. Natomiast soczewki roczne i półroczne wykonane są z twardszego hydrożelu, który ze względu na swą sztywność staje się coraz mniej popularnym materiałem, z jakiego wykonywane są szkła kontaktowe.
 • Tryb noszenia.

  Najczęściej spotykanymi soczewkami są tzw. soczewki dzienne, które zakładane są na 6 do 14 godzin dziennie i zdejmowane są na czas snu. Soczewki, które mogą być noszone przez kilka dni, bez przerwy i okazjonalnie w nocy to soczewki elastyczne. W ofercie znajdują się również soczewki ciągłe, umożliwiające noszenie ich przez 30 dni i nocy, w praktyce jednak wymagają zdejmowania i czyszczenia jak np. soczewki miesięczne.

  Zastosowanie.

  W zależności od indywidualnych potrzeb, soczewki kontaktowe można podzielić na trzy rodzaje:

 • Kosmetyczne, których celem jest wizualna zmiana zabarwienia tęczówki czy nadanie specjalnego efektu. Mogą być stosowane również przez osoby, które nie mają stwierdzonych wad wzoru. Pełnią funkcję ozdobną, a także maskującą defekty występujące na oku.
 • Lecznicze, które stosowane są jako opatrunek po urazach lub zabiegach oka. 
 • Korekcyjne, których zadaniem jest korygowanie wzroku, w wyniku stwierdzonej wady. W zależności od wady mogą to być soczewki:
  • sferyczne korygujące dalekowzroczność, nadwzroczność i krótkowzroczność
  • toryczne korygujące astygmatyzm
  • multifocalne korygujące tzw. starczowzroczność

  Jak zakładać i zdejmować szkła kontaktowe.

  Czyli to, co najbardziej przeraża, a na końcu okazuje się to dziecinnie łatwe. Proces zakładania szkieł kontaktowych przebiega w kilku krokach:

 • Umyć, wypłukać i wysuszyć ręce.
 • Umieścić soczewkę na opuszku palca i sprawdzić, czy nie wywinęła się na drugą stronę. Powinna mieć kształt idealnie półkolisty.
 • Przytrzymać powiekę górną i dolną z wykorzystaniem wolnych palców.
 • Patrząc na soczewkę, delikatnie nałożyć ja na oko.
 • Patrząc w dół puścić powieki, zamrugać.
 • Powtórzyć dla drugiej soczewki.
 • Zdejmowanie jest bardzo podobne:

 • Umyć, wypłukać i wysuszyć ręce.
 • Odchylić powieki, delikatnie ściągnąć palcem soczewkę w dół.
 • Używając kciuka i palca wskazującego zdjąć soczewkę z oka.
 • Po umieszczeniu w pojemniku (lub wyrzuceniu), powtórzyć dla drugiego oka.
 • Pielęgnacja szkieł kontaktowych.

  Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych przedłuża komfort ich używania i zapobiega ryzyku powstania zakażeń. Sama pielęgnacja zajmuje nie więcej jak kilka minut i nie powinna być pomijana. Każdorazowo pamiętać należy o umyciu i osuszeniu rąk, a samą soczewkę trzeba wyczyścić po jej zdjęciu. Do czyszczenia soczewek lepiej używać płynu dezynfekującego niż wody z kranu. Soczewki należy przechowywać w czystym pojemniku, który najlepiej wymieniać raz w miesiącu.

  Koszty i możliwości zakupu soczewek.

  Najdroższe będą soczewki jednodniowe, jeśli zamierzamy nosić je nie tylko okazjonalnie. Zazwyczaj droższe od pozostałych są soczewki toryczne i multifocalne. Do najtańszych zalicza się zaś soczewki sferyczne, które są najpopularniejsze. W ich przypadku różnicę w cenie będzie robiła marka, zawartość wody i czas stosowania. W kosztach soczewek uwzględnić należy również płyny pielęgnacyjne i pojemniki na soczewki. Soczewki kontaktowe można kupić w każdym zakładzie optycznym, w internecie, a także w niektórych drogeriach.

  Dobra rada.

  Mimo szerokiego dostępu do szkieł kontaktowych, bez pomocy specjalisty nie będzie możliwe samodzielne, idealne dobranie odpowiednich soczewek, których rynek oferuje szeroki wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań. Po odpowiednim wyborze soczewek, bez przeszkód można je natomiast kupować później samodzielnie w zakładzie optycznym, czy w internecie. Uważne zapoznanie się instrukcją i poradami sprzedawcy sprawi, że używanie szkieł kontaktowych będzie bezpieczne i komfortowe.

  Salony Optyczne Online sp.z o.o.
  Tel.: 76 870 32 20
  Jaworowa 9
  55-003 Nadolice Wielkie
  dolnośląskie
  REGON: 021016022